HP, Canon, Xerox, Epson, Dell… výrobci klasických tiskáren nervózně pošilhávají po 3D tisku

Sdílejte článek přátelům →

Zatímco prodeje dávno zdomácnělých informačních technologií v posledních letech slábnou, u 3D tiskáren je tomu přesně naopak, což velkým výrobcům běžných 2D tiskáren nedá spát.

Jako první z velkých hráčů mezi výrobci tiskáren se začala 3D tiskem zabývat firma Hewlett-Packard, která se již v letech 2010 až 2012 pokoušela prodávat v Evropě zařízení společnosti Stratasys. Vloni na podzim pak šéfka HP prohlásila záměr vstoupit na trh s vlastní 3D tiskárnou, která by měla být představena již letos a spekuluje se o tom, že jako tiskové médium bude používat sklo.

Podobně jako HP začal se 3D tiskem experimentovat také japonský Canon, který v říjnu navázal spolupráci se společností 3D Systems v oblasti prodeje profesionálních výrobních systémů, včetně těch pro 3D tisk kovových dílů.

Zcela jinak se příležitosti chopil Xerox, jenž spolu s výrobcem fototechniky Fuji založil společný podnik pro vývoj originálního řešení 3D tisku elektroniky. Vývojem inovativního řešení výroby tištěných spojů a elektronických prvků se v Xeroxu zabývají již delší dobu. Vodiče jsou tištěny speciálním inkoustem – zde se prozatím nejvíce osvědčilo stříbro, které se v podobě nanočástic taví již při teplotách pod 140 °C.

Xerox vyvíjí technologii, která dokáže vytisknout ve 3D kompletní elektronické zařízení. Zdroj: Xerox
Xerox vyvíjí technologii, která dokáže vytisknout ve 3D kompletní elektronické zařízení. Zdroj: Xerox

Velké ambice skýtají vyjádření ze společnosti Epson, jejíž prezident Minoru Usui pro server Engadged.com vyjádřil nespokojenost s aktuální technologickou úrovní 3D tisku. Na to dodal, že se v této oblasti rozhodně hodlají vážně angažovat a již nyní pracují na 3D tiskárnách, které „vytisknou cokoliv“. Namísto poskytování „nedokonalých“ 3D tiskáren spotřebitelům se chce Epson zaměřit na profesionální segment velkých výrobních zařízení. Dočkat bychom se měli do roku 2018.

Svoje želízko v ohni začal opatrně ohřívat také Dell. Známý výrobce osobních počítačů, ale také 2D tiskáren, uzavřel dohodu o spolupráci s firmou MakerBot Industries (divize Stratasysu), známou jako výrobce v současnosti nejúspěšnějších komerčních 3D tiskáren MakerBot Replicator. Dodávat je hodlá v rámci své obchodní sítě spolu s profesionálními pracovními stanicemi, jež využívají zejména profesionálové v různých průmyslových odvětvích.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA