Honda nařídila smazat tisíce položek pro 3D tisk z veřejných databází

Sdílejte článek přátelům →

Doplňky či náhradní díly pro automobily, které si může uživatel sám stáhnout z webu a vytisknout, nabývají na popularitě. Zatímco některé automobilky tomuto trendu vycházejí vstříc, jiní jdou proti proudu.

Jak jste si mohli přečíst i na našem webu, například FordPeugeot spatřují ve 3D tisku příležitost, jak zaujmout zákazníky díky možnosti vybavit auta unikátními tištěnými doplňky do interiéru.

Tyto oficiální iniciativy jsou však jen kapkou v moři ve srovnání s mnohaletou aktivitou nadšených modelářů a kutilů, kteří z vlastního zájmu vytvořili už bezpočet modelů automobilových komponent připravených pro 3D tisk a tyto jsou k dispozici na desítkách bezplatných i zpoplatněných uložišť napříč internetem.

Právě od členů této neorganizované komunity před pár dny vyplynulo, že automobilka Honda Motors provedla velký zásah proti šíření tisknutelných modelů čehokoliv, co je spojováno s názvem Honda. Podle magazínu TheDrive.com přišel tento požadavek od evropské divize Hondy a vedle jiných se mohutně projevil v databázi Printables.com, kterou provozuje česká firma Prusa Research.

Jakkoliv není překvapivé, že Honda brání své duševní vlastnictví a bylo by tedy pochopitelné, kdyby požadovala smazání kopií originálních dílů nebo čehokoliv, co neoprávněně nese její logo, tento případ je složitější. Podle vyjádření Prusa Research totiž právníci automobilky požadovali smazat cokoliv, co je spojeno se slovem „Honda“. Mazání tak postihlo i modely, které nebyly žádnými plagiáty, ale mohlo jít například o kompatibilní příslušenství – jež logicky v názvu dílu nebo souboru uvádí, pro jaký typ vozidla je vhodné.

K situaci se na diskusním fóru Reddit.com vyjádřil přímo Josef Průša, který zde uvedl, že se jeho společnost snaží působit na ostatní firmy v tom duchu, aby nezávislou tvorbu modelů pro 3D tisk podporovaly a nikoliv zatracovaly, jak se stalo v tomto podivném případě.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA