Ford zpřístupnil CAD data pro 3D tisk interiérových doplňků do svých aut

Sdílejte článek přátelům →

Podobně jako má Škoda Auto svoje „Simply Clever“, v americkém Fordu zlepšují zážitek z používání auta vychytávky, které můžete připojit do předpřipravených slotů v interiéru vozidla. Nyní si je můžete jednoduše vyrobit i na 3D tiskárně.

Systém integrovaných úchytů (FITS) v novém modelu Ford Maverick umožňuje nasadit do auta nejrůznější držáky a přepážky pro připojení příslušenství nebo snazší převážení věcí. Tyto pomůcky automobilka nabízí jako standardně vyráběné příslušenství, úplnou novinkou však je možnost si takové doplňky vytisknout.

To na první pohled není nic speciálního, až na zajímavou skutečnost, že k tomu Ford nabízí oficiální CAD data, díky kterým lze příslušenství vyrobit přesně na míru a přitom si ho zároveň modifikovat podle svých potřeb.

Komunita uživatelů 3D tiskáren, lačných po tisku čehokoliv užitečného, se této příležitosti okamžitě chopila a na Thingiverse již nyní najdete množství doplňků, které lze pro FITS použít. Inspirace zafungovala i tak, že se ve větší míře začínají objevovat adaptéry a držáky i pro jiná vozidla, která systémem FITS vybavena nejsou.

Ke 3D tisku měl Ford vždycky blízko – automobilka dokonce byla jednou z prvních tří firem na světě, která si kdy pořídila 3D tiskárnu. Šlo o stereolitografické zařízení a psal se rok 1988! V současnosti ve Fordu využívají hned několik technologií aditivní výroby, mj. od Stratasysu, HP nebo Carbonu.

Modely autíček, které si můžete sami vytisknout (nebo nechat vytisknout), jsou také součástí „merche“, nabízeného na webu 3D.ford.com.

Fotografie: Ford Motor Company

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA