Co chystá Fillamentum? • Exkluzivní reportáž z výroby tiskových strun na Hané

Sdílejte článek přátelům →

Tiskové struny, které společnost Parzlich vyrábí v Hulíně, si pod značkou Fillamentum vydobyly zajímavé renomé nejen u nás, ale už i napříč Evropou. Jak svou kvalitou, tak šíří nabídky. Využití přitom nacházejí u domácích kutilů, v ateliérech 3D tisku i u profesionálních designérů. Nabídku, která zahrnuje také struny s dřevěným plnivem, se navíc firma chystá rozšířit o vodivé materiály.

Na cestu do Hulína, kam se výrobní závod tiskových strun letos přestěhoval z Otrokovic, jsem se vydal s velkou dávkou zvědavosti. I díky účasti na specializovaných výstavách 3D tisku v Londýně či Budapešti si značka Fillamentum získala mezinárodní povědomí a o některé materiály – například „dřevěný“ Timberfill – je mezi tiskaři opravdu velký zájem. Až takový, že byl chvíli zcela vyprodán. Objem výroby, která začala v roce 2012, vloni dosáhl již 35 tun (včetně strun prodávaných pod značkami šesti dalších OEM prodejců).

První reproduktor vytištěný ze dřeva, resp. z materiálu Timberfill, je dílem týmu Akemake.com
První reproduktor vytištěný ze dřeva, resp. z materiálu Timberfill, vzbudil velkou pozornost po celém světě. Je dílem týmu Akemake.com

V menší hale aktuálně fungují dvě linky na tiskové struny, už v létě se ale chystá další rozšíření výroby. Navinutí jedné cívky trvá (při dodržení všech postupů) okolo 10 minut. Vše začíná u kvalitního granulátu, který se doplní aditivy a barvivy podle dobře střežené receptury pro každý materiál a barvu. Barvivo přitom u některých odstínů stojí víc, než samotný polymer. Poté již na lince dochází k tažení zahřátých materiálů do strun průměrů 1,75 a 2,85 milimetru, k chlazení a následnému navíjení na cívky o hmotnostech 0,5 či 0,75 kilogramu.

Na začátku výroby je granulát, který míří do sušičky
Na začátku výroby je granulát, který míří do sušičky
Příměsy jsou tajemstvím každého výrobce a zásadním způsobem ovlivňují vlastnosti výsledného materiálu pro 3D tisk
Příměsi jsou tajemstvím každého výrobce a zásadním způsobem ovlivňují vlastnosti výsledného materiálu pro 3D tisk

Největší podíl výroby dnes patří strunám z PLA průměru 1,75 milimetru, avšak ani ABS ještě zdaleka neřeklo poslední slovo. Firma dále dodává PVA, ASA, HIPS, Timberfill a Flexfill. Všechny vyrobené struny jsou podrobeny nejen pravidelným materiálovým zkouškám, ale tým pracovníků z nich také na vlastní farmě stolních 3D tiskáren zkouší nejrůznější modely. Mnohdy spolupracuje přímo s designéry a výsledkem jsou atraktivní modely vyrobené z materiálů Fillamentum – například první reproduktor tištěný ze dřeva od Akemake.com nebo unikátní lustr, se kterým designérka Silvia Lovasová vyhrála bratislavský Design Week 2015.

Ředitel Josef Doleček ukazuje nové balení cívek a jeden z dlouhé řady modelů, které ve firmě v rámci testování tisknou
Josef Doleček ukazuje nové balení cívek a jeden z dlouhé řady modelů, které ve firmě v rámci testování tisknou

Josefa Dolečka, ředitele a současně velkého nadšence do 3D tisku, jsem se samozřejmě nezapomněl zeptat ani na novinky – alespoň na ty, o kterých se již může psát a mluvit. Po rozšíření dřevěné řady Timberfill na čtveřici barev a uvedení PLA materiálu Crystal Clear, který je unikátní svou průsvitností bez zažloutnutí, se po dlouhém vývoji a ladění receptury zanedlouho objeví dvojice matriálů pro techničtěji zaměřené konstruktéry. Prvním je elektrovodivý materiál, se kterým lze tisknou například funkční elektrické obvody. Příkladem může být dvouhlavá tiskárna, která vytiskne tělo kvadroptéry z termoplastu – i s integrovanými obvody z vodivého materiálu. Druhý zajímavý materiál je elektricky nevodivý, zato vyniká termokodnuktivitou. Bude se hodit třeba k tisku na míru zhotovených chladičů elektronických součástek. A když jsme u praktických novinek, nesmím zapomenout ani na nové prodejní balení cívek, které nabízí lepší ochranu materiálů proti prachu a vlhkosti, což ocení zejména tiskaři milující PLA.

Výroba se nedávno přestěhovala z Otrokovic do menší haly v Hulíně
Výroba se nedávno přestěhovala z Otrokovic do Hulína
Velkou výhodou strun Fillamentum je škálování barevnách odstínů podle mezinárodně uznávané palety RAL
Velkou výhodou strun Fillamentum je škálování barevnách odstínů podle mezinárodně uznávané palety RAL

Na novinky Fillamentum už se těšíme – i z naší redakce se totiž pravidelně ozývá hluk 3D tiskáren. Chystáme pro vás nakonec redakční testy hned dvou velmi zajímavých zařízení. Ale o tom zase až příště…

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA