Cloudový 3D modelář OnShape už běží v ostré verzi, nadále i s bezplatným tarifem. Co nabízí návrhářům pro 3D tisk?

Uživatelsky sympatický OnShape – spolu třeba s konkurenční aplikací Fusion 360 od Autodesku – nabízí občasným návrhářům a nadšencům do 3D tisku zajímavou možnost, jak legálně získat profesionální nástroj pro 3D modelování dílů i celých mechanických sestav. Navíc jde o plně cloudové řešení, které běží přímo v okně prohlížeče a využít jej můžete třeba i na tabletu.

Za vývojem aplikace OnShape stojí zkušený tým, jehož jádro tvoří bývalí vývojáři a manažeři dnes velmi oblíbeného profesionálního 3D CAD systému SolidWorks – v čele s Jonem Hirschtickem a Johnem McEleneyem. Kdysi způsobili poprask s dostupným a uživatelsky přívětivým strojírenským řešením počítačem podporovaného navrhování pro PC, letos se o to samé pokoušejí znovu. Nevstupují však do stejné řeky, rozhodli se vsadit na výpočetní sílu cloudového prostředí (aplikace se na vašem počítači pouze zobrazuje, jádro a výpočty běží na vzdáleném serveru) a OnShape vyvíjeli od nuly. Přesto jejich aplikace začíná pomalu konkurovat i SolidWorksu, s nímž mnozí spojili nemalou část svého života. Ale mají před sebou ještě dlouhou cestu.

Že je o jejich řešení zájem, svědčí třeba 10 tisíc účastníků veřejného beta testu ze 150 zemí, kteří vygenerovali 325 tisíc STL souborů pro 3D tisk. Zvědavost nám samozřejmě nedala a OnShape jsme vyzkoušeli i v redakcích 3D-tisk.cz a Konstrukter.cz (kde vývoj aplikace sledujeme pravidelně).

OnShape běží přímo v okně prohlížeče a nabízí nejen modelování dílů, které umí exportovat pro 3D tisk, ale také práci s celými mechanickými sestavami

OnShape běží přímo v okně prohlížeče a nabízí nejen modelování dílů, které umí exportovat pro 3D tisk, ale také práci s celými mechanickými sestavami

OnShape pohledem návrhářů pro 3D tisk

Proč je aplikace zajímavá pro nadšence do 3D tisku? Umožňuje totiž přesně a (po zaučení se) poměrně přirozeně navrhovat pokročilé trojrozměrné modely, které můžete exportovat do formátů vhodných pro 3D tisk. A pokud si vystačíte s maximálně 10 privátními dokumenty a 100MB cloudovým úložištěm, můžete OnShape po registraci používat zcela bezplatně – bez instalace jakékoli aplikace. Navíc můžete celkově využít až 5 GB úložného prostoru, nicméně další modely již musejí být veřejné – a tedy si je může kdokoli prohlížet a využít jako základ pro svou práci. Pokud však nenavrhujete intenzivně, nejspíš se základním tarifem vystačíte.

OnShape navíc není pouhým 3D modelářem dílů, ale obsahuje také moduly pro práci se sestavami, výkresovou dokumentací, umožňuje importovat, exportovat i sdílet dokumenty a řeší také jejich správu v cloudovém úložišti. Pokud vládnete alespoň pasivní angličtinou, k dispozici je vám bohatá a přehledně strukturovaná sbírka výukových videí.

Hezkou ukázkou funkční sestavy připravené v řešení OnShape je malá reprapová tiskárna Mitche Pricera (zdroj: mitchpricerdesigns.com)

Hezkou ukázkou funkční sestavy navržené v řešení OnShape je malá reprapová tiskárna Mitche Pricera (zdroj: mitchpricerdesigns.com)

Obchod s aplikacemi zajímavými pro 3D tisk

Dalším milníkem vývojářů je on-line obchod s rozšiřujícími aplikacemi. Má nabídnout pohodlí, jaké znají třeba uživatelé mobilních platforem Android nebo iOS, a přinést návrhářům další pokročilé možnosti – od simulací až po fotorealistické vizualizace. Zajímavá je také podpora portálu s modely pro 3D tisk Pinshape nebo profesionální nástroj 3DPrintCloud od Materialise pro analýzu a opravu modelů pro tisk. Obě značky s týmem vývojářů OnShape spolupracují v rámci pilotního programu, takže snad už brzy budeme moci vyzkoušet jejich výtvory v praxi.

Chystaný on-line obchod s aplikacemi má dále rozšířit možnosti cloudového CAD řešení

Chystaný on-line obchod s aplikacemi má dále rozšířit možnosti cloudového CAD řešení

Tip: Jste-li registrovanými uživateli OnShape a rádi zkoušíte nové věci, můžete se přihlásit do beta verze obchodu OnShape App Store.

Sdílejte tento článek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *