Carbon představil další vysoce výkonné materiály pro svůj rychlý produkční 3D tisk

Kalifornský start-up Carbon, jehož současná hodnota je odhadována až na miliardu dolarů, pokračuje ve své expanzi směrem k průmyslovým firmám, které od aditivní výroby očekávají vysokou rychlost a prvotřídní produkční materiály.

Prvním je EPX 82, vysokopevnostní epoxid s vynikající odolností a mechanickými vlastnostmi, jež ho připodobňují k termoplastům se skelnými vlákny, jako je například Nylon obohacený vlákny o 15 %. Vyznačuje se dobrými pevnostními vlastnostmi i při vyšším tepelném namáhání (teplota tvarové stálosti činí 115 °C, pevnost v tahu 82 MPa, modul pružnosti v tahu 2800 MPa), pročež je přímo určen pro aplikace v automobilovém průmyslu. Zde poslouží například pro sériovou výrobu konektorů, držáků nebo různých krytů.

Plastový kryt vytvořený na tiskárně firmy Carbon z materiálu EPX 82. Foto: Carbon

Druhou novinkou je elastomerický polyuretan EPU 41, vhodný obzvláště pro pružné výrobky s mřížkovou geometrií, jejichž vlastnosti předčí běžně používané výrobky pěnové. Hodí se pro prvky, jejichž úkolem je pohlcovat nárazy, přičemž vyniká také stabilitou pod vlivem UV záření. V řadě ohledů se podobá dříve představenému materiálu EPU 40, z něhož prostřednictvím originální 3D tiskárny Futurecraft 4D hodlá firma Adidas sériově vyrábět podrážky do běžeckých bot (viz video).

Vydavatel časopisu a webu STROJIRENSTVI.CZ, pořadatel konferencí Fórum aditivní výroby a 3Dexpo (ex). Prezident Klastru aditivní výroby.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *