3D výtisky z PLA – jsou opravdu kompostovatelné, jak se o nich říká?

Sdílejte článek přátelům →

Filamenty z polymerního materiálu PLA jsou těmi nejpoužívanějšími v kategorii stolních 3D tiskáren. Snadno se s nimi pracuje a údajně jsou šetrnější k životnímu prostředí než například ABS.

Tiskové struny z polymléčné kyseliny, označované zkratkou PLA (polyactic acid) jsou mezi uživateli stolních 3D tiskáren oblíbené z mnoha důvodů. Tisk z nich je méně náročný na tiskárnu i uživatele než u jiných materiálů a výrobní proces navíc „nesmrdí“ spáleným plastem, nýbrž „voní“ způsobem, jako když děláte v mikrovlnce popcorn.

Není to náhoda – tento polymer se totiž na rozdíl o mnoha jiných plastů nevyrábí z ropy, nýbrž procesem zvaným enzymatická glykóza z kukuřice nebo dalších obilovin. Často se tak o PLA můžete dočíst, že se jedná o tzv. biodegradabilní, respektive kompostovatelný materiál šetrný k přírodě.

Aktuální poznatky, které hezky shrnuje článek na webu Zajimej.se „Nové bioplasty se v Česku ukázaly jako slepá cesta“, však ukazují, že to s tou kompostovatelností a šetrností k životnímu prostřední není zas tak žhavé. Proč?

Kompostovatelnost v tomto případě totiž neznamená, že když zahrabete výtisk z PLA do záhonu, tak se rozloží. Kompostovat tento materiál totiž znamená zpracovat jej v průmyslové kompostárně, kde má být po několik týdnů zahříván teplotou nad 60 °C. Ve výsledku se pak navíc objekt z PLA rozloží na mikroplasty, které si v ničem nezadají s těmi syntetickými. Diskutabilní je také přínos z povahy zdrojového materiálu, kterým v tomto případě sice není ropa, ale v masivní míře pěstované a průmyslově zpracovávané zemědělské plodiny.

Jaké poučení si z toho má odnést uživatel 3D tiskárny?

Nic vznešenějšího ani objevnějšího, než že ve všem, co děláme, je dobré přistupovat s respektem k přírodě. Ať už použijete PLA filament nebo jakýkoliv jiný materiál, je dobré tisknout jen to, co doopravdy potřebujeme, pokud možno na spolehlivých 3D tiskárnách s minimální mírou selhání výrobního procesu a tím pádem minimem plastového odpadu. A nezakopávat v zahradě nepodařené výtisky. Na jejich rozklad byste se totiž opravdu dlouho načekali…

Ilustrační foto: (CC) 3d-skrivare.creativetools.se

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA