STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

3D Systems představila příruční 3D skener za vynikající cenu

Sdílejte tento článek na Twitteru
18. 11. 2013, napsal | 2 komentáře

Nový skener Sense, určený pro spotřebitelský trh, je ráznou odpovědí na konkurenční MakerBot Digitizer.

Ačkoliv se designem příliš neliší od běžné sešívačky, Sense toho umí mnohem víc, než se na první pohled může zdát. 3D Systems se rozhodla na předvánoční trh uvést cenově dostupný 3D skener, který může ovlivnit také rozmach levných 3D tiskáren.

Sense vyniká svými kompaktními rozměry. Zdroj: 3D Systems

Sense vyniká především svými rozměry. Zdroj: 3D Systems

Sense ve svém kompaktním těle ukrývá sérii kamer a laserů, které zajišťují přenos fyzických rozměrů do digitálního modelu v plné barvě. Skener dokáže rozpoznávat objekty až do velikosti tří metrů krychlových, čímž daleko překonává možnosti konkurence v podobě zařízení Digitizer od MakerBotu.

Samotný proces skenování probíhá podobným způsobem jako focení panoramatické fotky na chytrém telefonu. Protože ale nemá vlastní displej, Sense musí být neustále připojený kabelem k zařízení se systémem Windows. Zvolené řešení je sice vadou na přenositelnosti, přímá komunikace s výkonným počítačem ale zajišťuje možnost plynulého a uživatelsky přívětivého ovládacího softwaru. Na druhou stranu bychom se nedivili, kdyby některá z budoucích verzí skeneru už dokázala pracovat samostatně.

Firma skener inzeruje jako zařízení k focení a zachovávání pravých 3D fotografií, reálnější využití ale najde skener jako doplněk k 3D tiskárnám Cube a CubeX. Pokud nevlastníte tiskárnu od 3D Systems, zařízení dokáže výsledné trojrozměrné modely vyexportovat do standardizovaného formátu STL a barevného PLY, díky čemuž je tak kompatibilní s jakoukoliv 3D tiskárnou na trhu.

Skener dokáže zachytit objekty všech možných velikostí. Zdroj: 3D Systems

Skener dokáže zachytit objekty různých velikostí. Zdroj: 3D Systems

Další pozitivní vlastností je cena, kterou se 3D Systems rozhodla velmi agresivně zaútočit na své konkurenty. Zatímco MakerBot nabízí Digitizer za 1550 dolarů, Sense se už nyní prodává za mnohem dostupnějších 399 dolarů bez daně a cla.

Komentáře k tomuto článku

  1. Michal napsal:

    Jak přesné asi mohou být rozměry modelu tímto skenerem když skenovaný díl je velice členitý a nepravidelný a je o rozměrech 110mmx40mm a tloušťce cca 6-12mm.
    Díky za názor či odpověď :-)

    • Jan Homola napsal:

      Nebude to „nic moc“, ale na soudy si počkejme, až to budeme moci vyzkoušet. Když se podíváte do specifikací tohoto skeneru, nabízí (zřejmě maximální možné) rozlišení 0,9 mm na půl metru v rovině snímání a 1 mm na hloubku reliéfu. Zajímavá je taky informace, že „minimální velikost skenovaného objektu“ má být 0,2 metru, což taky o lecčems svědčí. Ale za ty peníze… :-)

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!

You must be Jste přihlášen(a) to post comment.