Materialise zaznamenala první pokles tržeb ve své třicetileté historii

Sdílejte článek přátelům →

Belgická společnost Materialise, která patří k předním světovým dodavatelům softwaru pro přípravu 3D tisku a je také velkým dodavatelem služeb aditivní výroby, si navzdory nepříznivému vývoji na trhu zachovala ziskovost.

Tržby Materialise vloni dosáhly na 170,4 milionů eur, což je o 13,3 % méně než v roce 2019. Za povšimnutí stojí, že až do té doby firma vždy vykázala meziroční růstů příjmů a teprve epidemie covid-19 s tímto trendem zamávala. Navzdory okolnostem podnik vykázal zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) přesahující 20,3 milionu eur.

Zatímco segmentu řešení pro medicínu se dařilo a jako jediný meziročně rostl (o 1,5 %), tržby výrobní divize, která slouží jako mezinárodní servisní středisko pro tisk prototypů a aditivní výrobu, se meziročně propadly o 26 %. Mírně klesly tržby také za prodej softwaru Materialise (o 6,2 %).

Ve čtvrtém kvartálu se situace začala mírně zlepšovat, ačkoliv i v něm tržby meziročně poklesly. Z hlediska výhledu pro rok 2021 se předseda představenstva Peter Leys vyjádřil opatrně – Materialise si prozatím netroufá odhadovat konkrétní vývoj, nicméně očekává, že v segmentech software a medical dojde k brzkému oživení, zatímco segment aditivní výroby na zakázku se bude s poklesem vyrovnávat déle a hůře.

Foto: Materialise

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA