Krátce: Počítačem podporované formování za tepla konkurentem plnobarevnému 3D tisku? • Vlastníkem portálu Pinshape je tým Formlabs • Vytiskněte si objekt na oběžné dráze

Sdílejte článek přátelům →

Rozšíření plnobarevného 3D tisku dosud brání technologická omezení a s nimi spojená vyšší pořizovací i provozní cena tiskáren. Jednou z technologií, které chtějí tohoto omezení využít, je nová metoda umožňující velmi rychle přenášet věrné textury s bohatou barevností na povrch předmětů prostřednictvím nahřáté fólie. Je za tím však schována spousta počítání, aby barvy a jejich rozmístění co nejlépe odpovídaly virtuální předloze.

Sami tvůrci z týmů ETH Zürich a Disney Research popisují nový přístup jako chytrou kombinaci vakuového formování a pokročilého softwaru. Dokáže předvídat deformace a přilnutí přenosné fólie s barevným obrazem na povrch podkladového tělesa tak, aby byla zachována maximální věrnost výsledku. Že pořád váháte, jak to celé funguje? Podívejte se na video autorů:

Výhod tohoto postupu může být celá řada: od cenové dostupnosti oproti plnobarevnému tisku až po živé tóny, které dosud bývají pro plnobarevné metody 3D tisku problémem. Zajímavé může být také spojení s běžným stolním tiskem: z materiálu PLA vytisknete formu, do ní odlijete sádrový model odolný teplu a ten pak za tepla potáhnete plnobarevnou fólií. Snad se rozšíření této metody dočkáme i v našem okolí, minimálně do doby, než se cena plnobarevného tisku zásadně sníží.

Nová metoda může usnadnit i zlevnit výrobu plnobarevných modelů (foto: ETH Zürich a Disney Research)
Nová metoda může usnadnit i zlevnit výrobu plnobarevných modelů (foto: ETH Zürich a Disney Research)

Pinshape se chlubí novým vlastníkem

O problémech jednoho z oblíbených portálů umožňujících sdílení 3D modelů k tisku, včetně zprostředkování plateb autorům, jsme vás informovali už v březnu. Načas si ale dalo oznámení, kdo je oním tajemným zachráncem, který do služby a jejího dalšího rozvoje investuje. Tento týden se k převzetí přihlásila společnost Formlabs, vývojář a výrobce oblíbených stereolitografických tiskáren Form. Jde o poměrně logický krok posilující komunitu fanoušků, své portály pro sdílení modelů pro 3D tisk nakonec provozují i další hráči na trhu stolních 3D tiskáren – například MakerBot s Thingiverse či Ultimaker s YouMagine. Uvidíme, jak si Pinshape povede ve stále těsnější konkurenci. Změny pohříchu začínají zprávami o odchodu obou zakladatelů, kteří na platformě dva roky pracovali.

Mezinárodní vesmírné stanice přijímá objednávky na 3D tisk

Vývoj 3D tiskárny, která umí tisknout nejen ve stavu beztíže, ale dokonce i ve vakuu, vyvolal patřičný ohlas už vloni. Praktická je zejména z pohledu tisku náhradních součástek přímo na oběžné dráze, což může být mnohem rychlejší i levnější, než čekání na nejbližší nákladní spoj z mateřské Země. Podle společnosti Made in Space, která se vývojem podobných zařízení ve spolupráci s NASA intenzivně věnuje, je necelá třetina součástek Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nahraditelná vytištěnou náhradou. Na rozdíl od součástek vyrobených na Zemi, které musejí přežít obrovský tlak při startu nosné rakety, mohou být součástky vyrobené ve vesmíru lehčí.

Aditivní výrobu dílů na oběžné dráze zajišťuje jednotka AMF umístěná přímo na Mezinárodní vesmírné stanici (foto: Made in Space)
Aditivní výrobu dílů na oběžné dráze zajišťuje jednotka AMF umístěná přímo na Mezinárodní vesmírné stanici (foto: Made in Space)

Na konci dubna byla na ISS instalována jednotka AMF (Additive Manufacturing Facility), která je ovladatelná jak z vesmíru, tak ze Země. Je nejen výrobním zařízením pro kosmonauty pro případy nouze, ale výrobní kapacita byla nabídnuta také komerčním zájemcům, kteří chtějí (za nemalý peníz) vyzkoušet tisk experimentálních nástrojů z několika různých polymerů přímo ve vesmíru.

Pokud vás téma zaujalo, další informace o projektu najdete například na stránkách NASA.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA