Komentář: 3D tiskárny BCN3D bude nyní nabízet vedle ABC3D také 3Dwiser

Sdílejte článek přátelům →

Španělský výrobce 3D tiskáren BCN3D Technologies posiluje na tuzemském trhu a namísto výhradního zastoupení jedním prodejcem budou zdejší zákazníky oslovovat dva vzájemně konkurenční subjekty.

Doba covidová a post-covidová způsobila na trhu 3D tiskáren lavinu změn, které se projevují zejména ve formě akvizic, kdy se navzájem skupují jednotliví výrobci či distributoři, nebo také úpravami obchodních strategií.

Výsledkem toho pak jsou dosud nevídané situace, kdy místní prodejci, kteří svoje portfolio postavili na výhradním zastoupení vybraných značek, náhle ztrácejí svoji výsadní pozici, případně je jejich nabídka změnou vnějších vlivů vystavena tlaku na vyčlenění některých produktů kvůli nově definované konkurenci.

Jen za první pololetí letošního roku by nám pro podobné případy na tuzemském trhu nestačily prsty jedné ruky. V malém českém rybníčku jsou tyto vlivy cítit silněji než na velkých trzích, neboť zde se v oboru zná doslova každý s každým, stejně jako si každý, kdo zde někdy začal nabízet a zastupovat pečlivě vybranou značku produktů, nese břímě vybojování jejích prvotních pozic, za nímž se obvykle skrývá spousta úsilí.

Novou formu vzájemného vztahu teď budou muset řešit také dosavadní přímí konkurenti, pražské společnosti Elvira (ABC3D) a 3Dwiser, neboť španělská značka 3D tiskáren BCN3D bude od června v nabídce obou těchto dravých hráčů. Zatímco ABC3D zde prosazuje BCN3D již několik let a byla pro tuto značku silnou oporou v dobách, kdy si tento někdejší barcelonský start-up ještě hledal cestu na výsluní, 3Dwiser do svého portfolia BCN3D zařazuje poté, co po dlouhodobém sledování jejího vývoje doznali, že již představuje opravdu solidní stroje pro průmyslové zákazníky.

Pro 3Dwiser bude BCN3D levnější alternativou k oblíbeným Ultimakerům (u nich se také dějí věci), přičemž podobně jako tento nizozemský výrobce nabízejí i Španělé ucelený ekosystém, sestávající z vyladěného hardwaru, softwaru, materiálů a zajímavého příslušenství. Značná očekávání jsou vkládána též do zcela nového konceptu vysoce produktivního 3D tisku VLM, jejž BCN3D představila letos na jaře.

ABC3D a 3Dwiser může společně těšit skutečnost, že BCN3D dnes patří ke skutečně progresivním výrobcům 3D tiskáren. Tento pokrok je zvlášť patrný od roku 2019, kdy se BCN3D odloučila od neziskového technologického centra CIM-UPC, v jehož prostorách celý projekt započal v roce 2011 na bázi klasického RepRapu. Jako samostatná společnost šlape na plyn inovací a přináší nová řešení, která spolehlivě fungují, což je klíčové pro uživatele 3D tiskáren a zásadní pro rozšiřování 3D tisku nejen v průmyslových oborech.

Na fotografii: 3D tiskárny BCN3D Epsilon W27 a W50 s rozšířením Smart Cabinet; foto: BCN3D Technologies.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA