Jubilejní CES 2017 v Las Vegas ozdobí čeští inovátoři • Chybět nebude ani Prusa Research se zajímavými 3D tiskovými novinkami

Sdílejte článek přátelům →

Od 5. do 8. ledna proběhne v americké Nevadě už 50. ročník největšího a tradičně ostře sledovaného veletrhu spotřební elektroniky. S podporou CzechInvestu se na akci představí také několik zajímavých českých projektů. Mezi nimi i tým Prusa Research, který zatím hlásí rekordní obrat a představuje výsledky vlastního softwarového vývoje.

O pražském týmu vedeném Josefem Průšou letos píšeme často, o zajímavé novinky totiž nemá nouze a mezi nemnoha českými výrobci 3D tiskáren se dosti vymyká třeba celosvětovým záběrem. Výsledky nedávných srovnávacích testů redakce Makekomunity 3D Hubs, ve kterých se aktuální model 3D tiskárny Prusa i3 MK2 umístil nad očekávání výborně, totiž ještě přiživily zájem z celého světa a čekací doba na novou tiskárnu či stavebnici se tak prodloužila na 5 až 8 týdnů. Kdo se na sklonku roku rozmyslel pozdě, vánoční dárek dostane až v lednu.

Šéf Prusa Research rovnou upřesnil, že firma očekává v listopadu překročení měsíčního obratu 60 milionů korun, ročně dokonce 210 milionů. Za rok 2015 to přitom bylo 24,3 milionu, tedy řádově méně. Měsíčně se do více než 90 zemí z Prahy vyexpeduje přes 2000 zařízení. Prodej v Česku už má z tohoto objemu méně než 10% podíl.

Protože se řada dílů na typ MK2 nepřetržitě tiskne na tiskové farmě (složené ze stejných tiskáren), je potřeba také extra zdroj energie:

https://twitter.com/josefprusa/status/802873784529289216

U tiskáren to nekončí

Kromě hardwarových novinek, včetně chystané vícemateriálové verze i3, ale čeští vývojáři nezahálejí ani v oblasti softwarových aplikací pro přípravu 3D tisku. Ač si uživatelé mohou u reprapové tiskárny svobodně vybrat, v Prusa Research se soustředí na vývoj vlastní verze populární aplikace Slic3r. Nově představený Slic3r Prusa Edition tak přináší řadu novinek, které notně předbíhají i kmenovou verzi aplikace. Patří mezi ně:

  • krychlová výplň přinášející lepší prostorovou tuhost výtisků,
  • lepší optimalizace pro sešikmující se povrchy, kde býval problém s mezerami,
  • efektivnější dočasné podpory (ty z komerční aplikace Simplify3D jsou přiznanou motivací),
  • doplněné uživatelské rozhraní.
Nová prostorová výplň zlepšuje tuhost výtisků (obr.: Prusa Research)
Nová prostorová výplň zlepšuje tuhost výtisků (obr.: Prusa Research)

Vývojáři ale paralelně se Slic3rem, jehož rozhraní je již notně zastaralé, pracují také na uživatelské aplikaci PrusaControl. V budoucnu by se měla stát primárním řešením pro uživatele Prusa i3 MK2. Beta verze se možná objeví ještě letos.

PrusaControl s příjemnějším uživatelským prostředím se co nevidět představí beta verzí (obr.: Prusa Research)
PrusaControl s příjemnějším uživatelským prostředím se co nevidět představí beta verzí (obr.: Prusa Research)

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA