Josef Průša si stěžuje na drancování open source komunity pro komerční zájmy

Sdílejte článek přátelům →

Zakladatel firmy Prusa Research na firemním blogu zveřejnil záměr odchýlit se od dosavadní praxe a nepublikovat již okamžitě veškeré plány pro 3D tiskárny této značky pod otevřenou licencí.

Není nejmenších pochyb o tom, že původcem globálního rozmachu 3D tiskáren v posledních dvou dekádách je existence zájmových komunitních projektů, jejichž průkopníci čistě z vlastního nadšení vyvinuli ohromné množství technických propriet, díky kterým je dnes 3D tisk právě takový, a tak dostupný, jaký jej známe.

Právě toto nadšenecké komunitní podhoubí, vystavěné na otevřených licencích, přitom slouží jako odrazový můstek pro bezpočet komerčních záměrů. Na tom by ještě nebylo nic zlého, pokud by však všichni dodržovali pravidla, jež mají open source projekty chránit. A to se čím dál častěji neděje.

Když zadáme do vyhledávače čínského e-shopu Aliexpress slovo „Prusa“, vyvalí se nabídka stovek napodobenin 3D tiskáren vyvinutých týmem Prusa Research. Bližší zkoumání jejich výrobců brzy odhalí, jak „kreativně“ přistupují k otevřené licenci a že ne vždy dodržují její podmínky.

Vynálezy vzniklé původně jako open source některé firmy využívají bez toho, aby přiznaly kredit původním autorům, implementují je do uzavřených řešení a někteří se dokonce pokoušejí získat pro ně vlastní patentovou ochranu.

Josef Průša a jeho kolegové ukázali, že i s čestným přístupem k open source lze vybudovat miliardový byznys. Složitost situace však na Prusa Research doléhá, a tak se nyní firma vůbec poprvé odchýlí od své zavedené praxe. Pro připravovanou novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4 již nezveřejní veškeré plány. K dispozici budou pouze podklady pro plastové díly a zdrojové kódy firmwaru. Plány elektroniky zůstanou tajemstvím, a to minimálně do chvíle, dokud světlo světa nespatří nová podoba open source licence, která by lépe ochránila autory projektů s otevřenými zdroji.

Záměr Josefa Průši v celé jeho délce si můžete přečíst na blogu Prusa Research.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA