Divoký rok v Prusa Research

Sdílejte článek přátelům →

102 tisíc vyrobených 3D tiskáren a 500 tun tiskových materiálů, čtvrt milionu vyřízených objednávek, vlastní testovací místo na covid-19, kadeřníci na střeše, 10 včelích úlů a rekordní obrat přes 2,2 miliardy korun… to je ve zkratce uplynulých 12 měsíců firmy založené Josefem Průšou.

Možná jste se s nimi setkali sami u lékaře, při testování na koronavirus nebo je zahlédli v některé z bezpočtu televizních reportáží – ochranné štíty s oranžovou čelenkou ve firemních barvách Prusa Research se staly nepřehlédnutelným symbolem této epidemie. Ačkoliv tým Josefa Průši nebyl prvním, kdo s nápadem na tisk těchto praktických čelenek přišel, byla to právě síla komunity kolem 3D tiskáren této značky, jež ve spojení s poctivým a intenzivním přístupem k vývoji ze strany Prusa Research rozdmýchala obří iniciativu, do níž se po celém světě zapojily davy dobrovolníků, kteří společně vyprodukovali miliony kusů a přispěli tak k zásobování zdravotníků v první linii během jarního nástupu pandemie, když se z průmyslově vyráběných ochranných pomůcek stalo nedostatkové zboží.

Štíty pro celý svět

Průša má jméno, zkušenosti, kontakty a obklopuje ho spousta nadšených lidí, pro které nečinilo potíž doslova v řádu dnů navrhnout a otestovat smysluplný produkt vhodný pro výrobu na široce dostupných 3D tiskárnách, dostat se s ním až k ministrovi zdravotnictví a s pomocí tisíců fanoušků do hobby 3D tiskáren uvést do pohybu záslužné hnutí, které do té doby nemělo obdoby.

Ochranných štítů s tištěnými čelenkami firma Prusa Research rozdala kolem čtvrt milionu a zdravotníci často neskrývali svůj vděk, když se profesionálních pomůcek nedostávalo.

Samotná firma Prusa Research dodala do českých nemocnic, ordinací, pečovatelských domů nebo škol víc než čtvrt milionu těchto kompletovaných štítů zdarma (její snahu lidé na jaře podpořili zasláním víc než 2,6 milionu korun na transparentní účet). Pro zájemce z řad veřejnosti připravila tisková data a pokyny pro výrobu v několika vývojových variantách, přičemž pro svůj štít získala také CE certifikaci a nabízí jej ve verzi PRO také komerčně.

Dřív než s tím přijde vláda…

Vůči rizikům plynoucím z covidu-19 se v Prusa Research stavěli velice opatrně již od samého počátku, sotva se nákaza rozšířila v Itálii. Dřív než bylo omezeno cestování „shora“, podnik nejen že zásadně omezil veškeré služební cesty, zrušil účast na v tu chvíli ještě plánovaných událostech, ale rychle aplikoval celou řadu preventivních opatření ve vlastním provozu, aby předešel šíření viru mezi svými zaměstnanci. Pracovní týmy rozdělil do menších počtů, změnil fungování směn tak, aby se pracovníci mezi směnami nemohli potkat, instaloval bezdotykové automatické dveře a bezkontaktní vodovodní baterie, vyměnil všechny kliky v budově za antibakteriální, ke vchodu nasadil termokameru a vstup do budovy byl povolen pouze s rouškou.

Na zaměstnance bylo apelováno, aby zrušili svoje plánované zahraniční dovolené, cesty k příbuzným a kulturní nebo sportovní akce s tím, že firma všem nabídla proplacení případných stornopoplatků. Byl zvýšen počet tzv. sick days na 15, zavedeno interní trasování nakažených, proplácení preventivních PCR testů a od listopadu bylo před vstupem do Prusa Research zprovozněno odběrové místo na antigenní testy pro zaměstnance i jejich rodinné příslušníky. Těm firma poskytuje zdarma také respirátory FFP2 v několika typech, aby měl každý k dispozici co nejlépe padnoucí ochranu dýchacích cest. Aby se nikdo testování nebál, proplácí Průšova firma v případě pozitivního testu prvních 14 dní nemocenské mzdu do plné výše… za zmínku stojí také výroba vlastního dezinfekčního roztoku na ruce a povrchy, pojmenovaného Mr. Průša.

Šéf jde příkladem… testovací stanice na covid pro zaměstnance Prusa Research a jejich rodiny umístěná přímo v areálu firmy.

Díky dodržování sáhodlouhého seznamu „anti-covid“ opatření v Prusa Research dosud nedošlo k jedinému přenosu nákazy v rámci firmy, kde se denně schází kolem šesti set lidí. Tím ale péče nekončila. Aby bylo postaráno nejen o zdraví, ale taky o jistou míru pohody pracovníků, bylo na firemní střeše v dubnu otevřeno provizorní kadeřnictví a holičství – když ta veřejná zůstávala uzavřena. Na sklonku léta pak podnikový areál doplnilo deset včelích úlů a pro rok 2021 je naplánován výběh pro ovce a lamy – to opravdu není vtip.

První dvoumiliardový obrat

Byznys Prusa Research při tom běžel jako dobře namazaný stroj. Firma dosáhla rekordního obratu přes 2,2 miliardy korun, zhruba o 700 milionů víc než v roce 2019. Vyrobila víc než 102 tisíc 3D tiskáren, kolem 500 tun tiskového materiálu své značky Prusament a k tomu odbavila řádově statisíce drobnějších objednávek náhradních dílů a příslušenství. Rozšířila taky vlastní tiskovou farmu na 585 strojů, na kterých tiskne používané komponenty, uvedla na trh dva nové modely 3D tiskáren Original Prusa i3MK3S+ a MINI+ a také několik softwarových novinek, zahrnujících aktualizace firmwarů a novou verzi softwaru PrusaSlicer.

Pestrá je také řádka ocenění, jež si Prusa Research připsal k mnoha dříve získaným. Vedle obligátních vítězství v různých zahraničních testech 3D tiskáren se tentokrát zvláště vyjímá zlatá medaile Českého červeného kříže a tzv. Emerging Tech Award od renomované americké strojírenské asociace ASME.

Velké 3D tiskárny a vstřikolisy

Do roku 2021 vstoupila Průšova firma s plánem na tzv. vertikální integraci, jejímž cílem je stát se soběstačnější v dodávce komponent používaných pro výrobu 3D tiskáren. Tento přístup se podniku výborně osvědčil při zavedení vlastní výroby tiskových materiálů Prusament, pro niž provozuje už 13 výrobních linek a připravuje další. Prusa Research hodlá vyrábět také vlastní tekuté pryskyřice pro tisk metodou SLA a především se pouští do vybudování vstřikolisové dílny, ve které chce jako materiál používat také recyklát z nepodařených výtisků a dalšího plastového odpadu. Efektivitu výroby posune vpřed navíc vybudováním linky na plošné spoje, která naváže na již delší dobu probíhající interní vývoj elektroniky.

Že u Průšů marketing opravdu umí, ukázal i mezinárodní ohlas na speciální edici 3D tiskárny MK3S, představené při příležitosti uvedení dlouho očekávané počítačové hry Cyberpunk 2077.

Portfolio 3D tiskáren Original Prusa by se mělo v dohledné době rozrůst o větší verzi tiskárny SL1 a tajemstvím už není ani intenzivně probíhající vývoj velké multifunkční 3D tiskárny typu FFF označované zatím jako Prusa XL. Její prototyp pravděpodobně poprvé uvidíme na světové výstavě EXPO 2021 v Dubaji, kde by se právě tento stroj měl ukázat v rámci expozice České republiky.

Foto: Prusa Research

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA