Tip: Jak skladovat tiskové materiály, aby nenavlhaly

Sdílejte článek přátelům →

Řada tiskových strun, včetně ABS, PLA či Nylonu, přirozeně absorbuje vzdušnou vlhkost a zhoršuje tím své vlastnosti. 3D tisk s navlhlým materiálem vede k fatálním pohledovým i strukturním chybám výtisku, už během průchodu horkou tryskou v takovém případě můžete zaslechnout syčivý či praskavý zvuk. Podívejme se proto na jednoduchý způsob, jak tiskovou strunu udržet hezky v suchu.

Tip formou krátkého videa v HD rozlišení najdete zde (chcete-li si pouze číst, pokračujte níže):

 

Výrobci dnes většinou dodávají materiály v ochranném obalu, který brání navlhání materiálu při cestě k zákazníkovi. Ti kvalitní navíc umísťují cívku ve speciálním, neprůsvitném, vzduchotěsném a opakovaně uzavíratelném obalu s pytlíčkem materiálu pohlcujícího vlhkost. Pytlíčků je řada druhů, možná je nakonec znáte i z krabic a obalů se spotřební elektronikou. Budete-li do vzduchotěsného obalu cívku se strunou pravidelně vracet a pečlivě zavírat, kdykoli ji nebudete potřebovat pro 3D tisk, vydrží v kondici déle. Zvlášť, máte-li 3D tiskárnu s cívkami ve vlhčím prostředí.

Pokud máte materiálů více a nechcete stále žonglovat se sáčky a jejich uzavíráním, ještě pohodlnější je skladovat cívky pohromadě, v plastových krabicích. Pro dlouhodobé skladování je vhodné mít krabici co nejtěsnější. Využít můžete například ty vzduchotěsné pro skladování potravin. Pro udržení nízké vlhkosti uvnitř by vám pak měly stačit i pytlíčky s materiálem absorbujícím vlhkost. Pamatujte ale, že jejich životnost není neomezená.

Hromadné skladování strun v plastových krabicích s vysoušečem vlhkosti
Hromadné skladování strun v plastových krabicích s vysoušečem vlhkosti

Sám ale tisknu poměrně často a zásobníky se strunami pravidelně otvírám. Zvolil jsem tak obyčejné krabice z IKEA s větším objemem, do kterých je dobře vidět a vleze se množství cívek různé velikosti. Krabice sice nemají zcela těsné víko, ale tomu se dá pomoci vytištěním přítlačných klipsů. Úplné utěsnění zde ani není nutné, protože při každém otevření se do krabice stejně dostane okolní vzduch. Je pak ale vhodné pořídit si výkonnější pohlcovač vlhkosti, který po opětovném uzavření rychle sníží vlhkost v krabici a který můžete opakovaně vysušit a znovu použít.

Osvědčily se mi vysoušeče Pingi i-Dry L, které mají velkou kapacitu a barevný indikátor vlhkosti. Je-li pohlcující materiál uvnitř už nasáklý a z modré přejde až do růžové barvy, jednoduše zařízení na několik hodin zapojíte do zásuvky, materiál se vysuší a poté můžete zařízení opět vložit do krabice s cívkami. Tento odvlhčovač přitom koupíte levněji než běžnou cívku s materiálem, tedy do 500 korun.

Přejeme hodně povedených výtisků s materiálem v dobré kondici!

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA