Novinky od českých vývojářů #3: Prusa i3 MK2S přináší drobná konstrukční vylepšení

Sdílejte článek přátelům →

Celosvětově oblíbená stavebnice 3D tiskárny Prusa i3 MK2, která se pyšní mj. nejvyšším oceněním ve srovnávacím testu magazínu Make, je od loňského exkluzivního uvedení na 3Dexpu neustále drobně vylepšována na základě zpětné vazby uživatelů i díky průběžné práci vývojářů softwaru i hardwaru. Počet vylepšení si nakonec vyžádal uvedení nástupnického modelu MK2S.

Čísla uváděna pražským týmem Prusa Research k dosavadnímu modelu Prusa i3 MK2 jsou v této kategorii stolních 3D tiskáren úctyhodná:

  • expedováno bylo 18 tisíc tiskáren,
  • tisková farma, na které se v nepřetržitém provozu vyrábějí součástky z termoplastu, už se rozrostla na 184 strojů,
  • vývojáři provedli 10 revizí firmwaru a 5 revizí ovladačů, v příručce pro stavbu i ovládání přibylo shodně po 5 velkých změnách.

Nevím, jestli by někdo takto velký zájem tipoval třeba před rokem. Aktuální čekací doby na oficiálním e-shopu jsou 7 týdnů na stavebnici, 9–10 týdnů na složenou tiskárnu – a to tým okolo Josefa Průši už několikrát škáloval výrobu pro větší kapacitu (další posílení výrobních kapacit se čeká od nových prostor).

Co přinese inovovaný model MK2S?

Sám autor na anglickém blogu s podrobnostmi zdůrazňuje, že model Prusa i3 MK2S naváže na dosavadní MK2, bude využívat stejného firmwaru i tiskového kódu. Změny se tak projevují drobnými vylepšeními hardwaru a stávající uživatelé ani nebudou mít moc důvodů spěchat s upgradem (v ceně odpovídající 50 dolarům), pokud jim jejich tiskárna spolehlivě slouží. Také výroba přejde mezi oběma typy postupně.

Kvalitnější ložiska jsou k vozíku osy Y přichycena kovovou objímkou namísto plastových svorek (foto: Prusa Research)

Rozdíl mezi oběma typy (a také obsah balíčku pro upgrade) tvoří nové hladké pojezdové tyče, kvalitnější ložiska LM8UU a jejich uchycení a spojovací materiál. Jako obvykle budou nové tisknutelné díly publikovány formou STL modelů, takže si je bude moci vyrobit kdokoli. Spojení lepších tyčí a ložisek by mělo přinést mj. snížení hlučnosti (charakteristické vibrace při pojezdu v ose Y), už v tuto chvíli je montováno na nové stroje. Při upgradu je však doporučena montáž na již zaběhlou tiskárnu, protože přesnější ložiska jsou také náchylnější na případné chyby stavitelů v geometrii montované konstrukce tiskárny.

Zesílení se dočkalo uchycení indukční sondy P.I.N.D.A. (foto: Prusa Research)

Mezi další vylepšení patří zesílené přichycení indukční sondy pro automatické vyrovnávání podložky (P.I.N.D.A.), které by mělo odolat i nečekaným situacím při selhání tisků. Inovovány byly také zadní kryt elektroniky a vedení vodičů od tiskové hlavy. Ty by neměly tolik trpět opakovaným namáháním, které může vést (v dlouhodobém provozu a při špatné montáži) až k poškození.

Zajímá-li vás vylepšený model MK2S, určitě ji uvidíme na letošním květnovém 3Dexpu v Praze.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA