Zebra Plate: Sbohem, modrá pásko(?)

Sdílejte článek přátelům →

Volba správného povrchu pro 3D tisk klasickou FDM/FFF technologií je noční můrou začátečníků a vděčným námětem rozhovorů zkušených tiskařů s vyhřívanou i obyčejnou podložkou. Destička Zebra Plate chce tuto překážku odstranit a chlubí se univerzálností, zajímavými videi i recenzemi uživatelů. Neváhal jsem tedy a jednu na dálku v USA zakoupil. Jaké jsou první dojmy?

Někdo má nejraději tisk na sklo s lepidlem, jiný dá přednost kvalitní kaptonové fólii, další třeba dodnes zůstává u nevyhřívané podložky s modrou maskovací páskou. Pořád jde ale o řešení, která nejsou vždy univerzální z pohledu materiálů. Třeba oblíbenému PLA většinou spodní výhřev nesvědčí kvůli bortícím se přesahům, ABS si zase nevystačí s páskou a potřebuje vyhřívání zabraňující nadměrnému kroucení. A na konci vždy stojí výzva odtrhnout velký model z podložky bez poškození výtisku, podkladu i sebe.

Model nejde odtrhnout? Zkuste podložku Zebra Plate prohnout (zdroj: PrintInZ, YouTube)
Model nejde odtrhnout? Zkuste podložku Zebra Plate párkrát prohnout (zdroj: PrintInZ, YouTube)

Zebra Plate od PrintInZ na to jde jinak: Na omak plastová sendvičová destička je flexibilní, takže po skončení tisku ji normálně sundáte z upnutí, mírně zkroutíte v rozích a i velký výtisk poměrně snadno otrhnete. Nakonec – podívejte se na video. Použitelná je za horka i za studena. Máte-li k ruce tiskárnu se sondou, která si před samotným tiskem automaticky měří vzdálenost od kovové podložky v kontrolních bodech, potěší vás, že ve skladbě Zebra Plate je vrstva, kterou taková sonda detekuje. Sám jsem vyzkoušel detekci na tiskárně Printrbot Simple Metal a vše proběhlo bez problémů. Zajímavý je i samotný povrch, který nabízí velmi slušnou přilnavost. Stejně jako u kaptonu je dobré tu a tam odstranit mastnotu od doteků dlaně a prstů z povrchu, opět stačí běžný (technický) líh.

A nevýhody? První je, že při silném kroucení destičkou se občas stane, že se tato nevrátí do perfektně rovného tvaru. Každých pár setinek milimetru může hrát roli pro dobré přichycení první vrstvy termoplastu k podložce, takže je dobré před upínáním destičku pohledově zkontrolovat v obou osách – a případným tlakem v opačném směru pomoci úplnému vyrovnání. Pomůže také následné upnutí podél celého obvodu. Druhým rizikem je trvanlivost povrchu, kterou však po několika dnech nejsem schopen objektivně posoudit a ukáže ji až dlouhodobý provoz. Pokud však po nepřesné kalibraci do podložky zajedete tryskou příliš, povrch se poškrábe a zmatní.

Poslední nevýhodou je horší dostupnost pro české 3D tiskaře. Individuální poštovné z USA bohužel není z nejlevnějších a cenu podložky výrazně prodražilo. Příjemná je naopak nabídka podložek na míru rozšířeným tiskárnám a možnost vlastního rozměru (po dohodě s výrobcem).

Pozn.: Ač jsem podložku objednával v červnu a dorazila sotva před pár dny, výrobce mezi tím notně modernizoval web a nabízí nyní i barevně jiný materiál – už pod názvem Zebra Plate má podložka bílou a černou barvu (pro lepší kontrast s barvou tisku). Původní je výrazně lesklejší a z obou stran narůžovělá.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA