První 3D tiskárna na světě, která tiskne karbonové kompozity, stojí jen 5000 dolarů

Sdílejte článek přátelům →

Na konferenci SolidWorks World 2014 v San Diegu byla představena překvapivě levná 3D tiskárna, rozšiřující klasickou technologii tisku z plastového vlákna o stavbu pevných kompozitových prvků.

Hned na začátek si nedopustím jednu připomínku směrem k zástupům garážových i profesionálních výrobců 3D tiskáren, které pouze kopírují technologii FDM, tedy nanášení plastu z taveného drátu. Ti všichni by totiž udělali mnohem lépe, pokud by dokázali uvažovat tak, jako autor zařízení, jež vám díky přímé účasti na zmíněné konferenci mohu představit přímo z místa jeho premiéry.

Na trhu, jehož nasycení popravdě již nyní neodpovídá reálné poptávce po „levných“ 3D tiskárnách, totiž o úspěchu každého nového zařízení nebo firmy bude rozhodovat především jedinečnost a reálná užitná hodnota nabídnutého řešení. Kdo nenabídne zajímavou inovaci, zbude mu jediné – přetahovat se s ostatními stejně orientovanými dodavateli pouze o cenu a nastoupit tak na zhoubnou spirálu likvidace marží, která je dnes vlastní libovolné spotřební elektronice.

Chcete tisknout kolíčky na prádlo, nebo tuning na Ferrari, jako Greg Mark? Kde je ten zajímavější byznys, na to si každý odpoví sám. Foto: Jan Homola
Chcete tisknout kolíčky na prádlo, nebo tuning na Ferrari, jako Greg Mark? Kde je ten zajímavější byznys, na to si každý odpoví sám. Foto: Jan Homola

Greg Mark, vynálezce a zakladatel firmy Mark Forg3d, už svoji kouzelnou inovaci objevil. A hezké jsou na tom dvě věci – je to unikátní a vysoce užitečné řešení, které navíc pořídíte za velmi dostupnou cenu.

Elegantní 3D tiskárna Mark 1 ve svém luxusně vyhlížejícím celohliníkovém těle nese dvě tiskové hlavy. Podobně jako ostatní 3D tiskárny typů FDM/FFF, využívá jako materiál pro stavbu modelů materiál PLA, nebo zde ještě lépe nylon. Tento však z druhé tiskové hlavy ve vhodně zvolených vrstvách kombinuje s karbonovým nebo skelným vláknem. Proto se tato technologie nazývá Composite Filament Fabrication a budeme se moci naučit další zkratku – CFF.

3D tiskárna Mark 1 je vyrobena z jednoho kusu hliníku. Foto: Jan Homola
3D tiskárna Mark 1 je vyrobena z jednoho kusu hliníku. Foto: Jan Homola

Kompozitový výrobek z nylonu a karbonu pak nabídne dvacetkrát vyšší tuhost, než stejný produkt z ABS a současně pětinásobnou pevnost. Nebo jinak – výrobek z takového kompozitu je pevnější, než tentýž produkt vytvořený z hliníku na CNC stroji.

Modely vytvořené tiskem na Mark 1 jsou při stejné hmotnosti pevnější, než tytéž výrobky z hliníku. Foto: Jan Homola
Modely vytvořené tiskem na Mark 1 jsou při stejné hmotnosti pevnější, než tytéž výrobky z hliníku. Foto: Jan Homola

Vysokou pevnost zajišťují desetitisíce kontinuálních karbonových mikrovláken, obsažených v materiálu, jenž je nanášen do tištěného výrobku stejným způsobem, jako je tomu u ABS nebo PLA. Tato technologie 3D tisku je také uživatelsky komfortnější a bezpečnější, než některé profesionální praktiky aditivní výroby, schopné tvorby obdobně pevných modelů, avšak za výrazně vyšších nákladů.

3D tiskárna Mark 1 se vejde na kancelářský stůl a nabízí stavební prostor o velikosti 305 × 160 × 160 mm. Přesnost tisku ve vertikálním směru pro kladení FFF (plast z drátu o průměru 1,7 mm) činí 100 mikrometrů, pro CFF (karbon z drátu MF4) 200 mikrometrů.

Vlevo díl ze samotného nylonu, vpravo tentýž díl s "vložkou" z karbonových vláken. Foto: Jan Homola
Vlevo díl ze samotného nylonu, vpravo tentýž, ale mnohem pevnější díl, s „vložkou“ z karbonových vláken. Výrobní náklady na tento díl o délce zhruba 20 cm jsou kolem třiceti dolarů. Foto: Jan Homola

Tisk je možné pozastavit a následně v úloze pokračovat. Mezi tím je možné výtisk na stavební desce dočasně ze stavební komory vyjmout. Uložení stavební desky je vyřešeno tak, aby její vyjmutí a vložení nezpůsobilo odchylku větší než 100 mikrometrů.

Tiskárna využívá ke svému provozu vlastní cloudový software. Foto: Jan Homola
Tiskárna využívá ke svému provozu vlastní cloudový software. Foto: Jan Homola

Mark 1 využívá vlastní cloudový software a dorozumí se s operačními systémy Mac OS, Windows a Linux v novějších verzích prostřednictvím internetových prohlížečů Chrome, Firefox a Safari. Pro zadání 3D tisku slouží standardní soubory STL a OBJ, přičemž rozmístění karbonové vložky nastavuje uživatel ručně ve zmíněném cloudovém softwaru.

Stavební deska, na které vzniká 3D výtisk, jdee při pozastavení tisku vyjmout a vrátit zpět s přesností 0,1 milimetru. Foto: Jan Homola
Stavební deska, na které vzniká 3D výtisk, jde při pozastavení tisku vyjmout a vrátit zpět s přesností 0,1 milimetru. Foto: Jan Homola

Zařízení bylo poprvé představeno veřejnosti na konci ledna na konferenci SolidWorks World 2014, přičemž v současné chvíli je možné žádat o předobjednávku. Cena první 3D tiskárny pro tvorbu karbonových kompozitů Mark 1 by měla činit kolem pěti tisíc dolarů, tedy zhruba sto tisíc korun.

Greg Mark osobně - o tomto pánovi ještě uslyšíte. Foto: Jan Homola
Greg Mark osobně – o tomto pánovi ještě uslyšíte. Foto: Jan Homola

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA