Počítačově animovaný film lze díky 3D tisku převést do klasické loutkářské reality

Sdílejte článek přátelům →

Zajímavým projektem tzv. stop-motion animace se na YouTube pochlubil Austin Taylor, třiadvacetiletý student umění na univerzitě v Severní Karolíně.

Jako autor jedenáctiminutového animovaného filmu „Smrt a robot“ se rozhodl vytvořit loutky na 3D tiskárně. Po technické stránce mu velmi pomohla podpora ze strany Centra pro inovace v designu (CDI), které poskytlo nejen 3D tiskárnu Stratasys Dimension, ale také například 3D skener a výkonné hardwarové vybavení.

Vůbec nejobtížnější částí celého procesu bylo nalezení způsobu, jak převést modely zpracované pro standardní počítačovou animaci do souborů použitelných pro 3D tisk. Po mnoha ručních úpravách, opravách a validacích se nakonec zadařilo a vrstvu po vrstvě mohly vzniknout plastové díly budoucích figurek.

Hotové plastové díly pro budoucí loutku ve filmu "Smrt a robot" vytvořené na 3D tiskárně Dimension. Zdroj: Austin Taylor/CDI
Hotové plastové díly pro budoucí loutku ve filmu „Smrt a robot“ vytvořené na 3D tiskárně Dimension. Zdroj: Austin Taylor/CDI

Tyto pak byly sestaveny dohromady s pomocí kovových vrutů, přičemž u loutek používaných k animaci je velmi důležité, aby byly maximálně stabilní a současně s pohybovou variabilitou dokázaly „udržet“ každou ručně nastavenou pozici. Takových poloh je v jediné vteřině až třicet.

Jako velkou výhodu 3D tisku autoři snímku ocenili nejen rychlost tvorby modelů a jejich nízkou cenu, ale taky možnost kdykoliv dodatečně vyrobit náhradní díl, či chybějící model.

Na ukázku z animáku „Smrt a robot“ se můžete podívat níže.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA