Plasty se omrzely, 3D tisk se stále více obrací ke dřevu

Sdílejte článek přátelům →

Mluvíme-li o aditivní výrobě a stolních tiskárnách s technologií FDM, nejčastěji se nám asi vybaví výrobky z termoplastů PLA, ABS, případně z nylonu, PET apod. Stále více se však uplatňují také materiály s plnivem v podobě dřevěných vláken. A dřevo – coby nový materiál v nabídce – se objevuje také u on-line tiskové služby i.Materialise, která ovšem sází na pokročilejší technologii selektivního spékání laserem (SLS).

Výrobek, který na pohled i na dotek vypadá jako ze dřeva, si dnes můžete vyrobit i na obyčejné stolní FDM/FFF tiskárně. Stačí vám k tomu struna materiálu, jakým je třeba v Česku vyráběný Fillamentum Timberfill. Pracovní teplota je už od 170 do 185 °C a vystačíte si s běžnou tryskou průměru 0,4 mm.

Tiskové struny z materiálu imitujícího dřevo se vyrábějí v Česku pod značkou Timberfill (zdroj: Fillamentum)
Tiskové struny z materiálu imitujícího dřevo se vyrábějí i v Česku, například pod značkou Timberfill (zdroj: Fillamentum)

Dřevo však – mezi stávající řadu materiálů – zavádí také oblíbená mezinárodní služba i.Materialise. Na jejích tiskárnách vám už nyní dokážou vyrobit model ve vysoké přesnosti ze 17 různých materiálů, včetně cenných kovů nebo keramiky. Aby si byl výrobce jistý, že bude výrobní postup spolehlivý a výtisky splní nemalá očekávání, pořádá soutěž pro návrháře o nejlepší model realizovaný právě z materiálu s dřevěným plnidlem. Zúčastnit se můžete až do poloviny června, pravidla a omezení pro soutěžní 3D návrh najdete přímo na webu soutěže.

Jak poznamenává jeden z expertů na materiály, s dřevěným plnidlem bude zřejmě smíchán některý z polymerů, aby výsledkem laserového spékání nebyl pouze spálený dřevěný prach. Fotky představených výtisků vypadají velmi atraktivně, materiál je středně hnědý, pórovitý a alespoň na pohled velmi zrnitý.

Materiál se strukturou dřeva co nevidět přibude také do nabídky 3D tiskové služby i.Materialise (zdroj: i.Materialise)
Zajímavý materiál se strukturou dřeva co nevidět přibude také do nabídky 3D tiskové služby i.Materialise (zdroj: i.Materialise)

Tip: Více o technologii SLS najdete v naší Encyklopedii 3D tisku.

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA