Největší 3D tiskárny aneb když na velikosti záleží

Z pohledu vývojářů moderních 3D tiskáren jsou prostorová omezení od toho, aby se překračovala. Místo zmenšování či pracného rozdělování modelů si dnes klidně můžete nechat vytisknout z jediného kusu sochu v měřítku 1:1, velký produkční díl z ušlechtilého kovu nebo dokonce část hrubé stavby domu.

Poloprofesionální a průmyslový FDM/FFF tisk

Pryč jsou doby, kdy byl tisknutelný objem okolo 200 × 200 × 200 milimetrů zlatou střední cestou v oblasti stolního FFF/FDM tisku využívajícího tavených polymerů. Tradiční výrobci stále častěji přicházejí s variantami, které oproti standardním modelům nabízejí zvětšení min. v jedné z os, vzpomeňme třeba Ultimaker 2 Extended. I v tomto základním segmentu zařízení pro aditivní výrobu ale najdete řadu tiskáren, které už na stůl nepostavíte. Za všechny jmenujme třeba českou 3D tiskárnu DeeRed od Be3D s maximálním tiskovým objemem 400 × 600 × 800 milimetrů – nebo rovnou Builder Extreme 2000, který si poradí i s modely o rozměrech 690 × 690 × 1900 milimetrů.

Možnost 3D tisku velkých modelů v jediném kroku na zařízeních Builder Extreme 1000 a 2000 uvolňuje ruce náročnějším návrhářům napříč obory (foto: 3Dwiser)

Možnost 3D tisku velkých modelů v jediném kroku na zařízeních Builder Extreme 1000 a 2000 uvolňuje ruce náročnějším návrhářům napříč obory (foto: 3Dwiser)

Zůstaneme-li u technologie FDM, ale podíváme se výš, do segmentu profesionální aditivní výroby, najdeme zde modelovou řadu Fortus 900mc společnosti Stratasys, která spolehlivě slouží v řadě podniků napříč odvětvími. Odolné a přesné díly – od prototypů přes montážní přípravky po produkční součástky – tiskne z 12 různých termoplastů ve velikostech do 914 × 610 × 914 milimetrů.

Velmi oblíbeným řešením pro produkční tisk technologií FDM je Fortus 900mc (foto: Stratasys)

Velmi oblíbeným řešením pro produkční tisk technologií FDM je Fortus 900mc (foto: Stratasys)

Opravdovým rekordmanem z pohledu stavebního prostoru je ale zařízení BAAM 100 Alpha Dimensions. Vytisknout si v něm můžete modely do velikosti 6,1 × 2,4 × 1,8 metru, třeba šasi sportovního vozu:

 

Stereolitografie a další produkční technologie

V oblasti stereolitografických tiskáren pro profesionální využití patří k největším produkční SLA zařízení ProX 950 od 3D Systems. S technologií tiskové hlavy PolyRay dokáže tisknout modely až 1,5 × 0,75 × 0,55 metru velké, do hmotnosti 150 kilogramů. A nejen modely výrobků – využití nachází třeba při stavbě přesných odlévacích forem.

Na zařízení ProX 950 není problém vytisknout třeba 1,5 metru dlouhou palubní desku automobilu (foto: 3D Systems)

Na zařízení ProX 950 není problém vytisknout třeba 1,5 metru dlouhou palubní desku automobilu (foto: 3D Systems)

Ještě větší stereolitografickou tiskárnou je ta s příznačným jménem Mammoth SL od společnosti Materialise. Jejím limitem jsou výtisky velikosti 2,1 × 0,7 × 0,8 metru. Jak tisk vytvrzováním tekutých fotocitlivých materiálů vypadá, názorně ukazuje video:

 

Nahlédneme-li do oblasti výroby produkčních kovových součástí metodami SLS a SLM, i zde najdeme nového rekordmana – Concept Laser X line 2000R nabízí stavební prostor o velikosti 800 × 400 × 500 milimetrů. A to při fyzikálních vlastnostech výtisků, které se velmi blíží například obrobkům – avšak při mnohem větších možnostech prostorové složitosti modelu.

Model X line 2000R zvětšuje stavební prostor pro aditivní výrobu kovových prototypů až na 800 × 400 × 500 milimetrů

X line 2000R zvětšuje stavební prostor pro aditivní výrobu kovových prototypů až na 800 × 400 × 500 milimetrů (foto: Concept Laser)

Titulem největší vícemateriálové 3D tiskárny se pyšní Objet100 Plus od společnosti Stratasys s technologií PolyJet. Ve stavební komoře objemu 1000 × 800 × 500 milimetrů dokáže v rámci jediné, plně automatické tiskové operace kombinovat až 14 materiálů s různými pohledovými i fyzikálními vlastnostmi.

Model z odolného materiálu vytisknutý technologií PolyJet na tiskárně Objet100 Plus (foto: Stratasys)

Model z odolného materiálu vytisknutý technologií PolyJet na tiskárně Objet100 Plus (foto: Stratasys)

Potřebujete-li vytisknout opravdu velké formy postupným spojováním jemných sypkých materiálů (vč. jemnozrnného písku) pomocí tekutého pojiva po vrstvách, i ty opravdu velké modely velikosti až 4 × 2 × 1 metr zvládne vyrobit průmyslová 3D tiskárna Voxeljet VX4000.

Průmyslová tiskárna VX4000 si poradí s jak s obrovskými díly, tak s tiskem mnoha součástí v jediném kroku z jemných sypkých materiálů (foto: Voxeljet)

Průmyslová tiskárna VX4000 si poradí jak s obrovskými díly, tak i s tiskem mnoha součástí v jediném kroku z jemných sypkých materiálů (foto: Voxeljet)

Další na řadě je stavebnictví

Existují ale ještě větší zařízení, která můžeme směle zařadit mezi 3D tiskárny. To však musíme zamířit z výrobních hal na staveniště. Vyměníte-li termoplast za betonovou směs, můžete se pustit třeba do tisku obytných domů:

Sdílejte tento článek

One Comment

  1. Protofab.pl Reply

    A new producer of Industrial 3D Printers appeared on the market – http://www.protofab.pl – providing the most precise print quality in SLA technology.

    Quality of the printers do not differ from the largest players on the market, such as 3D Systems, but they are much cheaper.

    Check our offer.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *