Google chystá modulární mobilní telefon vytvářený na 3D tiskárnách

Sdílejte článek přátelům →

Zvykli jsme si v posledních letech nadávat na to, že novodobé výrobky nic nevydrží, často selžou jen krátce po vypršení záruky, nemluvě o tom, že mnohé z nich rychle zastarávají, takže i když obstojí jejich životnost funkční, krachují z hlediska té morální. Mobilní telefon Ara by to mohl změnit.

Ara je projektem společnosti Google, která tak chce přivést na svět modulární telefon, který si dle potřeby každý dokáže opravit, nebo doplnit o modernější součástku. Pokud například zatoužíte po dokonalejším fotoaparátu, jednoduše ho ve svém mobilním telefonu vyměníte za ten stávající a nemusíte měnit celý mobil. Ušetří tím zákazníkova kapsa a v neposlední řadě taky životní prostředí.

Výsledkem projektu Ara má být modulární mobil, který si poskládáte podle vašich představ. Zdroj: Google/3D Systems
Výsledkem projektu Ara má být modulární mobil, který si poskládáte podle vašich představ. Zdroj: Google/3D Systems

Taková míra flexibility však žádá zcela jiný přístup, než na jaký jsme dnes u výrobců čehokoliv zvyklí. Google však jde často proti proudu a nakonec tak ovládne celý trh. Podařilo se mu to ostatně už s podstatou jeho bytí, vyhledávačem, který kdysi proti konkurenčním službám jako Yahoo taky vypadal naivně, když nabídl pouze vyhledávací políčko na bílé stránce a nikde okolo žádnou reklamu ani jiný obsah.

Projekt Ara představuje významný posun taky v oblasti 3D tisku. Právě tato technologie by totiž měla umožnit, aby vůbec bylo možné něco takového realizovat. Angažuje se zde firma 3D Systems, jednička na trhu 3D tiskáren, která v souvislosti s tímto záměrem rozvíjí zcela nové postupy aditivní výroby, které by měly umožnit rychlou produkci stovek milionů dílů na požádání.

Za tímto účelem pracuje na tom, aby byl postup 3D tisku kontinuální – tedy aby tisková hlava nemusela stále zrychlovat a zase zpomalovat, jako se tomu děje u dnešních standardních 3D tiskáren. V průběhu inovovaného tisku by navíc byly vykonávány i další úkony, jako aplikace vnějších vrstev nebo kompletace součástek.

V souvislosti s tím tlačí na vývoj také v oblasti vlastností používaných materiálů z hledisek estetických i funkčních. Plánuje se využití vodivých inkoustů pro tisk elektronických komponent a dokonce i tisk celých funkčních dílů, jako jsou antény. Použití 3D tisku umožní, aby sám zákazník mohl ovlivnit, jak bude jeho konkrétní telefon vypadat. Díly bude možné tisknout z pevných i měkkých materiálů a kompozitů v plnobarevné škále CMYKWT (čtyři barvy CMYK, bílá, čirá a podpory).

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA