Za hranice běžného 3D tisku s víceosým řešením RAM od Arevo Labs

Sdílejte článek přátelům →

Je to jen pár dnů, co jsme zmiňovali zajímavou možnost 3D tisku z více směrů klasickou FDM/FFF technologií s konceptem RevoMaker. Jsou ale i sofistikovanější metody, například šestiosý 3D tisk s robotickým ramenem a speciálním softwarem od Arevo Labs.

Řešení od Arevo Labs přitom není jediným podobným víceosým řešením, které je v současnosti vyvíjeno – vzpomeňme třeba na tým MX3D, který chce s pomocí robotických ramen vytisknout kovový most přes jeden z amsterdamských kanálů.

Tým MX3D chce s pomocí robotů vytisknout kovovou lávku nad kanálem v centru Amsterdamu (zdroj: mx3d.com)
Tým MX3D chce s pomocí robotů vytisknout kovovou lávku nad kanálem v centru Amsterdamu (zdroj: mx3d.com)

Vývojáři z Arevo Labs mluví o své nové platformě jako o robotické aditivní výrobě (resp. Robot-based Additive Manufacturing, RAM) určené k tisku kompozitních součástí ve výrobní kvalitě a z prakticky jakéhokoli úhlu. Cíl je to poměrně ambiciózní, nicméně zdá se, že je velmi blízko komerčnímu nasazení. Celé řešení se skládá z dostupného víceúčelového robotického ramene IRB 120 od ABB, které váží pouhých 25 kilogramů a má dosah až 580 milimetrů, dále z extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí. V případě potřeby lze použít i větší rameno – tiskový prostor pak údajně naroste až na úctyhodných 8 metrů krychlových.

https://youtu.be/67x9dhrJlgw

Velmi důležitou roli hraje aplikace pro přípravu tisku. Na rozdíl od běžných řešení, která plátkují 3D model pouze v dvourozměrných vodorovných vrstvách, si musí poradit s mnohem složitějšími operacemi v šesti osách. Software navíc zahrnuje přesný kinematický simulátor pro posouzení vyrobitelnosti víceosým tiskem ještě před zahájením prací. Uvidíme, kdy podobná zařízení potkáme také v české malosériové a kusové výrobě.

Platforma RAM se skládá z robotického ramene, extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí (zdroj: Arevo Labs)
Platforma RAM se skládá z robotického ramene, extruderu na kompozitní materiály a vlastního softwarového prostředí (zdroj: Arevo Labs)

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA