PRUMYSL.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ

Vícemateriálové 3D tiskárny Leapfrog vstupují na český trh (pokračování)

Sdílejte tento článek na Twitteru
10. 11. 2016, napsal | Přidejte svůj názor

Pokud vás na mezinárodních výstavách či on-line zaujala zařízení nizozemské společnosti Leapfrog a chtěli jste se na ně a jejich schopnosti podívat blíž, máte konečně možnost. Tým ABC3D se ujal výhradní distribuce pro Česko i Slovensko a uvedl hned několik FDM tiskáren, které se liší zaměřením, pokročilými možnostmi i třeba velikostí stavebního prostoru.

Kapitoly:

1. Leapfrog Bolt, Creatr HS a HS-XL

2. Leapfrog Xeed a XceL


 

Xeed – robustní stroj pro náročné profesionály

Celokovová konstrukce kombinující ocel a hliník pro zajištění co nejlepších torzních vlastností, hmotnost mezi 70 a 90 kilogramy či vnitřní prizmatická vedení pohyblivých částí pro dlouhodobou spolehlivost naznačují, že tahle 3D tiskárna cílí na podnikové zákazníky. Odpovídá tomu i cena 235 tisíc korun s daní. Výrobce s Xeedem slibuje uživatelům rozměrovou přesnost, preciznost v detailech a provedení povrchů. K tomu mají pomoci mj. pokročilá automatická kalibrace skleněné či rovnou žulové podložky i trysek, vyhřívaná uzavřená a osvětlená komora či dvojextruderová hlava s nezávislým chlazením trysek pro využití teplotně rozdílnějších materiálů.

Design profesionální 3D tiskárny Leapfrog Xeed promlouvá řečí oceli, hliníku a skla

Design profesionální 3D tiskárny Leapfrog Xeed promlouvá řečí oceli, hliníku a skla

I zde jsou k dispozici moderní dotykový displej pro ovládání (úhlopříčka 5 palců) a multiplatformní aplikace Materialise Creatr pro přípravu tisku. Modely pro tisk lze nahrávat pomocí USB flash disku či přes Wi-Fi nebo ethernetové síťové připojení. Široká zůstává i nabídka materiálů, ve které najdete ABS, PLA, PET-G, Laybrick, HIPS, PVA, Carbon, Nylon a další. Tiskový objem se pohybuje od 280 × 220 × 230 milimetrů (jedna tryska) po 280 × 220 × 230 milimetrů (obě dvě trysky).

XceL – 649 litrů tiskového prostoru na výšku

Na závěr představování novinek jsme si nechali tu suverénně nejvyšší. Stavební objem (už rozhodně ne „stolní“) 3D tiskárny XceL je totiž opravdu, ale opravdu velký. Na výšku má 2,32 metru, tisková podložka pak nabídne 540 × 520 milimetrů (v osách X a Y). 3D tisk v takovýchto výškách už bude zahrnovat několikadenní práci a spotřebu PLA v řádu desítek kilogramů. Ale pokud potřebujete třeba sochu v životní velikosti…

Do 232 centimetrů na výšku už se vleze i výjimečně velký výtisk z PLA

Do 232 centimetrů na výšku už se vleze i výjimečně velký výtisk z PLA

I zde naleznete dva extrudery. Standardní průměr 0,35 mm je na tak obrovský objem překvapivě malý, pro zrychlení tisku lze ale využít volitelných 1,2mm trysek. Vyhřívaná podložka v uzavřené komoře je opět z přírodní žuly, pokročilá autokalibrace je podobná jako u modelu Xeed. Pro vyšší modely je uvažováno s PLA a jeho deriváty (s přihlédnutím k jeho pozitivním vlastnostem pro rozměrné tisky), u menších modelů můžou uživatelé experimentovat i s dalšími materiály. Leapfrog XceL startuje těsně pod 800 tisíci korunami (s daní) a je vybaven dotykovým 7“ displejem, 32GB úložištěm a drátovým i bezdrátovým síťovým připojením.

 

Obrázky: Leapfrog

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!