Snappy a Dollo: Myšlenka 3D tiskáren klonujících sebe sama žije dál

Sdílejte článek přátelům →

Cílem otevřeného projektu RepRap je (zjednodušeně) přijít s 3D tiskárnou, na které bude možné vytisknout všechny potřebné díly pro sestavení další stejné tiskárny. Ač se to může zdát jako utopie, třeba i vzhledem k dosavadním možnostem tisku pokročilejší řídicí elektroniky na stolní tiskárně, nadšení uživatelé přicházejí s koncepty tiskáren, které dál a dál posouvají hranici počtu dílů, které je jejich tiskárna schopna naklonovat.

Stávající reprapové tiskárny mají nejčastěji formu stavebnic, které kromě vytisknutelných plastových dílů obsahují také elektroniku, vodiče a další kovové prvky (od řídicí desky a zdroje přes vodicí tyče a ložiska až po krokové motorky nebo tiskovou hlavu). Komerční stolní tiskárny na technologii FFF/FDM, které i dnes často z reprapového základu vycházejí, se pak vydaly jiným směrem – tisknutelné součásti v nich už mnohdy ani nenajdete, celý návrh zařízení je uzavřený a výrobci se soustředí na jinou metu. Tou je maximální přístupnost pro uživatele, komfort a provozní spolehlivost.

Snahou autorů reprapových zařízení je vytisknout na 3D tiskárně co nejvíc dílů pro složení další, identické sestavy. Na obrázku ukázka modulárního rámu a pojezdů projektu Dollo (zdroj: Instructables)
Snahou autorů reprapových zařízení je vytisknout na 3D tiskárně co nejvíc dílů pro složení další, identické sestavy. Na obrázku ukázka modulárního rámu a pojezdů projektu Dollo (zdroj: Instructables)

Jako ukázku, že myšlenka RepRapu je stále živá, si ukažme alespoň dva zajímavé koncepty. Prvním je Snappy3D tiskárna, která posunula hranici vytisknutelných součástí až na údajných 73 %. Pořád sice potřebuje kovovou závitovou tyč pro osu Z, řemeny, ložiska, motorky, elektroniku, skleněnou tiskovou podložku atd., převážná část rámu je však z vlastních, vytištěných dílů. Těch je přes šest desítek a jen jejich tisk zabere cca 150 hodin. Tiskový prostor je 190 × 190 × 190 milimetrů a cena všech potřebných součástí se má vlézt do 300 amerických dolarů (bez daně).

 

Jiným zajímavým příkladem, jak využít snadno vytisknutelných dílů na samotný rám stolní 3D tiskárny, je rodinný projekt Dollo. Jeho tvůrci – otec a syn – jej zanedlouho chtějí přenést i na komunitní Kickstarter, aby získali investice na dokončení vývoje. I zde je vidět obrovská snaha využít maxima dílů replikovatelných na samotné tiskárně. Na tisk součástí má stačit jeden kilogram materiálu – tedy jedna větší cívka s tiskovou strunou. Zajímavý je například systém tištěných ozubených kolejnic v osách X a Y.

Vývojový model tiskárny Dollo si můžete zkusit (s velkou dávkou nadšení a trpělivosti) postavit sami podle pracovní verze dokumentace od autorů.

 

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA